کمیسیون بورس آمریکا کوین بیس را تهدید به شکایت کرد

کمیسیون بورس آمریکا کوین بیس را تهدید به شکایت کرد

مدیرعامل صرافی کوین بیس گفته کمیسیون بورس آمریکا آنها را تهدید کرده است که اگر بخش وام‌دهی را به بازار خود اضافه کنند از آنها شکایت خواهد کرد. او گفته است کمیسیون بورس از صحبت درباره دلایل این موضوع خودداری کرده است.

به گزارش یوتودی، برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیرعامل کوین بیس، روز چهارشنبه با انتشار رشته‌توییت بلندی فاش کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا این صرافی را تهدید کرده و گفته است که در صورت راه‌اندازی امکان وام‌دهی و کشت سود (Yield Farming) از آنها شکایت می‌کند.

کشت سود به معنی تزریق نقدینگی به پلتفرم‌های دیفای است. به این صورت که افراد داوطلب، نقدینگی موردنیاز پلتفرم‌های وام‌دهی یا صرافی‌های غیرمتمرکز را از طریق استخرهای نقدینگی (liquidity pool) تأمین کرده و به‌عنوان پاداش، بخشی از کارمزدهای جمع‌آوری‌شده را دریافت می‌کنند.

کوین بیس پیش از این قصد داشت یک محصول کشت سود راه‌اندازی کند و قرار بود تا چند هفته دیگر هم به مرحله عرضه نهایی برسد. کاربران این بخش جدید می‌توانستد با روش کشت سود از طریق وام‌دهی در ارزهای منتخب خود سرمایه‌گذاری کرده و سود سرمایه‌گذاری دریافت کنند. از ابتدا قرار بود پرداخت سود تنها با استفاده از یو‌اس‌دی کوین (USDC) انجام شود.

همچنین بخوانید: جامع‌ترین آموزش دیفای؛ از سیر تا پیاز پلتفرم‌های غیرمتمرکز

کوین بیس پس از برخورد با کمیسیون بورس متوجه شد که این محصول جدید به‌عنوان یک اوراق بهادار ثبت‌نشده در نظر گرفته می‌شود. آرمسترانگ ادعا می‌کند که این نهاد نظارتی به آنها توضیح نداده که چگونه چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

این در حالیست که کمیسیون بورس آمریکا مدارک زیادی را از کوین بیس دریافت کرده و خواسته است تا کارمندان این شرکت در رابطه با برخی موضوعات شهادت دهند.

آرمسترانگ گفته است:

آنها به ما نگفتند که چرا تصور می‌کنند این محصول اوراق بهادر است و به جای آن احضاریه‌ای برای دریافت یک سری مدارک تنظیم کردند، خواستند تا کارمندان ما شهادت دهند و سپس گفتند که اگر این محصول را راه‌اندازی کنیم از ما شکایت خواهند کرد و هیچ توضیحی هم در رابطه با این موضوع ارائه نکردند.

هشدار کمیسیون بورس به کوین بیس

اکنون نهاد مسئول نظارت بر اوراق بهادار آمریکا گفته است که اگر کوین بیس محصول کشت سود خود را راه‌اندازی کند این صرافی را به دادگاه می‌کشاند.

پائول گریوال (Paul Grewal)، معاون حقوقی صرافی کوین بیس، با انتشار مطلبی گفت که این شرکت اخطاریه‌ای را از طرف کمیسیون بورس دریافت کرده که در آن ماهیت اتهامات آنها شرح داده شده است.

گریوال افزود که ارائه دفاعیه کتبی به این نهاد دولتی کار بیهوده‌ای است چرا که این صرافی دقیقاً نمی‌داند چطور ممکن است با شکایت کمیسیون بورس روبه‌رو شود.

گریوال گفته است:

کمیسیون بورس بارها از صنعت ما خواسته تا با آنها در ارتباط باشیم. ما این کار را انجام دادیم. اما امروز تنها چیزی که می‌دانیم این است که بدون اطلاع از دلیل این موضوع، فقط می‌توانیم وام‌دهی را برای همیشه از بازار حذف کنیم و یا اینکه مورد شکایت [کمیسیون بورس] قرار بگیریم.

برخورد ناعادلانه قانون‌گذاران

سردرگمی کوین بیس به این خاطر است که تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال سال‌هاست که خدماتی نظیر وام‌دهی و کشت سود را به کاربران خود ارائه می‌دهند. این شرکت تصور می‌کند که قانون‌گذاران با آن رفتاری ناعادلانه داشته‌اند.

معاون حقوقی صرافی کوین بیس می‌گوید:

دیگر شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال سال‌هاست که محصولات وام‌دهی خود را در بازار عرضه کرده‌اند و محصولات وام‌دهی جدید هم اخیراً و در ماه گذشته راه‌اندازی شده است.

آرمسترانگ گفته است که چنین اقدامی به جای محافظت از سرمایه‌گذاران به آنها آسیب می‌زند چراکه به نظر می‌رسد مردم به‌ خاطر کسب سود از ارزهای دیجیتال خود «بسیار خوشحال» باشند.

مدیرعامل کوین بیس گفته است اگر این موضوع با مراجعه به دادگاه و محکوم‌شدن کمیسیون بورس خاتمه یابد، شاید صنعت ارز دیجیتال بتواند در نهایت شفافیت قانونی مورد نظر خود را به دست آورد و این نهاد دولتی را مجبور کند تا چهارچوب قانونی مشخصی برای ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

رئیس کمیسیون بورس با کسی دیدار نمی‌کند

آرمسترانگ گفته است گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس آمریکا، تنها قانون‌گذاری است که پس از عرضه عمومی سهام کوین بیس در اواسط آوریل (فروردین) حاضر به ملاقات با او در واشنگتن نشده است.

دلیل خودداری گنسلر از دیدار با آرمسترانگ این بوده است که کمیسیون بورس نمی‌خواسته با هیچ‌یک از شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال، از جمله بزرگ‌ترین صرافی آمریکا ملاقات داشته باشد.

گنسلر در ماه مه (اردیبهشت) از کنگره آمریکا خواسته بود تا به آنها در تنظیم چهارچوب‌های قانونی ارزهای دیجیتال کمک کند.

گنسلر در آن زمان گفته بود:

تصور می‌کنم این بازار که ارزشی نزدیک به ۲ تریلیون دلار دارد، یکی از مواردی است که می‌تواند با حمایت بیشتر از حقوق سرمایه‌گذاران کسب منفعت کند.

کمیسیون بورس همچنین تلاش می‌کند تا مانع رشد صنعت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شود و اخیراً هم فعالیت‌های صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) را زیر نظر گرفته است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *