بهترین کیف پول‌های لایتنینگ

بهترین کیف پول‌های لایتنینگ

بهترین کیف پول‌های لایتنینگ

در ادامه، ۵ مورد از کیف پول‌هایی را بررسی می‌کنیم که بهترین عملکرد را طی سال‌های اخیر از نظر خدمات‌ لایتنینگ داشته‌اند. در جدول زیر، تصویری کلی از برخی مشخصات این کیف پول‌ها را مشاهده می‌کنید. شایان ذکر است که تمام کیف پول‌های معرفی‌شده، در دسته کیف پول‌های موبایلی جای می‌گیرند.
بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۱

فینیکس (Phoenix)

کیف پول فینیکس
کیف پول فینیکس، دومین محصول شرکت اِیسینک (ACINQ)، از سال ۲۰۱۹ کار خود را با نسخه اندروید آغاز کرد و اخیراً نسخه iOS را هم ارائه داده است. پیش از فینیکس، این شرکت کیف پول اندرویدی و غیرامانی ایکلِر (Eclair) را در سال ۲۰۱۷ عرضه کرد که اولین کیف پول‌ شبکه لایتنینگ به شمار می‌رود و هنوز طرفداران خاص خود را دارد. گفتنی است کیف پول ایکلر فعلاً فقط برای نسخه اندروید قابل‌دسترس است.

نقاط قوت

تیم توسعه‌دهنده کیف پول فینیکس روی سادگی کیف پول تمرکز دارد و نتیجه، کیف پولی با رابط کاربری ساده و کلاسیکی است که کاربر را با ویژگی‌های اضافی گیج نمی‌کند. علاوه بر این، کاربر به‌هنگام نصب نیز به‌خوبی راهنمایی می‌شود.
رابط کاربری کیف پول فینیکس
رابط کاربری کلاسیک کیف پول فینیکس
فینیکس کیف پولی متن‌باز و غیرامانی است و کلیدهای خصوصی شما را در قالب یک عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین، فینیکس از سرویس Tor پشتیبانی می‌کند که می‌تواند حریم خصوصی شما را به‌هنگام کار با کیف پول ارتقا دهد.
حریم خصوصی کیف پول فینیکس

نقاط ضعف

اگرچه کیف پول فینیکس به کاربر اجازه می‌دهد به‌طور مستقیم بیت کوین را به بلاک چین اصلی بفرستد، اما به‌طور ویژه برای استفاده از شبکه لایتنینگ طراحی شده است و کاربر نمی‌تواند برای ذخیره و معاملات روزانه در شبکه از آن استفاده کند. همچنین، باید توجه داشته باشید که نسخه iOS این کیف پول تا ژوئیه ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) عرضه نشده بود و به همین دلیل احتمال وجود باگ‌ و اختلال عملکرد در آن کم نیست. دانلود Phoenix

بلو والت (Blue Wallet)

کیف پول بلو والت
بلو والت در سال ۲۰۱۷ کار خود را در قالب یک کیف پول مختص بیت کوین آغاز کرد و در سال ۲۰۱۹، خدمات شبکه لایتنینگ را هم به قابلیت‌های اپلیکیشن افزود. در حال حاضر، کیف پول بلو والت سه سرویس مجزا ارائه می‌دهد: کیف پول معمولی بیت کوین (Bitcoin wallet)، کیف پولی چندامضایی و ایمن‌تر برای نگهداری مبالغ زیاد بیت کوین (Bitcoin Vault) و کیف پول لایتنینگ (Lightnineg wallet). دو کیف پول اول غیرامانی هستند و به کاربر عبارت بازیابی ارائه می‌دهند. اما، بخش لایتنینگ امانی است.
رابط کاربری بلو والت
بلووالت: سه کیف پول در یک اپلیکیشن
گفتنی است در بخش لایتنینگ نیز با ذخیره یک لینک یا کُد QR می‌توانید کیف پول خود را بازیابی کنید؛ اما، در هر صورت کلیدهای خصوصی کیف پول به شما سپرده نمی‌شود. بخش بیت کوین برای انجام تراکنش‌های معمول درون‌زنجیره‌ای و بخش Vault برای ذخیره مبالغ زیاد بیت کوین با لایه‌های ایمنی بیشتر در نظر گرفته شده است.

نقاط قوت

بلووالت علاوه بر چندمنظوره بودن، به کاربران حرفه‌ای‌تر خود اجازه اتصال به نود شخصی می‌دهد. همچنین، این کیف پول لایه‌های امنیتی بیشتری همچون پشتیبانی از سرویس Tor و امکان تأیید هویت با اثر انگشت را هم ارائه می‌دهد.
قابلیت‌های امنیتی بلو والت
اثر انگشت: یکی از لایه‌های امنیتی بلووالت
علاوه بر این، با بلووالت می‌توانید صاحبان کسب‌وکاری را که پرداخت با بیت کوین و شبکه لایتنینگ را می‌پذیرند، در اطراف خود پیدا کنید. این کیف پول در منوی زبان خود، زبان فارسی و در منوی ارزهای فیات، ریال ایران را هم گنجانده است. با این حال، امکان دانلود اپلیکیشن برای برخی از کاربران ایرانی فراهم نیست و بهتر است با نرم‌افزار تغییر آی‌پی از طریق وب‌سایت اصلی اپلیکیشن را دانلود کنید. گفتنی است که نسخه مک این کیف پول نیز در حال حاضر روی وب‌سایت بلووالت قرار گرفته است.

نقاط ضعف

کیف پول لایتنینگ بلووالت در حالت پیش‌فرض به نود ارائه‌دهنده کیف پول متصل است و امانی محسوب می‌شود؛ بنابراین کلیدهای خصوصی‌تان را به شما نمی‌دهد. علاوه بر این، همچون سایر کیف پول‌های چندمنظوره، بلووالت هم ممکن است برای کاربران تازه‌کار چندان مناسب نباشد. این کیف پول در هنگام نصب نیز کاربران را چندان راهنمایی نمی‌کند و بیشتر متکی به رابط کاربری نسبتاً ساده‌ خود است؛ این مسئله ممکن است کاربران تازه‌کار را اندکی دچار مشکل کند. همچنین، تراکنش‌های هر سه نوع کیف پول‌ روی صفحه اصلی نمایش داده می‌شود که می‌تواند برای کاربرانی که از بیش از یک سرویس استفاده می‌کنند، گیج‌کننده باشد. دانلود Blue Wallet

والت آف ساتوشی (Wallet of Satoshi)

کیف پول والت آف ساتوشی
والت آف ساتوشی در سال ۲۰۱۸ و به‌عنوان کیف پولی مختص شبکه لایتنینگ راه‌اندازی شد. والت آف ساتوشی خود را «ساده‌ترین کیف پول لایتنینگ جهان» معرفی می‌کند؛ با نگاهی به رابط کاربری بسیار ساده و کاربرپسند این کیف پول، می‌توان این ادعا را تأیید کرد.

نقاط قوت

برجسته‌ترین مزیت این کیف پول را می‌توان سادگی آن دانست که پاسخگوی نیاز تازه‌واردترین کاربران است. با استفاده از گزینه Buy Bitcoin در منوی این کیف پول، کاربران می‌توانند به‌طور مستقیم از شرکت ارائه‌دهنده کیف پول بیت کوین بخرند و کار خود را آغاز کنند. اگرچه والت آف ساتوشی از زبان فارسی و ریال ایران پشتیبانی می‌کند، اما به‌علت دسترسی نداشتن کاربران ایرانی به خدمات مون‌پی (moonpay)، درگاه پرداخت همکار این کیف پول، گزینه خرید مستقیم بیت کوین فعلاً در دسترس کاربران ایرانی نیست.
رابط کاربری والت آف ساتوشی
رابط کاربری بسیار ساده والت آف ساتوشی
همچنین، والت آف ساتوشی به کاربران اجازه می‌دهد فروشگاه‌هایی را در اطراف خود پیدا کنند که از پرداخت با شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند.

نقاط ضعف

بزرگ‌ترین عیب این کیف پول، امانی بودن و ارائه‌نکردن کلیدهای خصوصی است. اگرچه به‌طور کلی می‌توانید با ورود آدرس ایمیل خود از کیف پول بک‌آپ بگیرید، اما این گزینه معادل با دریافت کلیدهای خصوصی نیست. همچنین به‌گفته برخی از کارشناسان، ارائه ایمیل شخصی به کیف پول می‌تواند امنیت و حریم خصوصی کاربر را تا حدی به خطر بیندازد.
بهترین کیف پول‌های شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۲۱
ارائه ایمیل شخصی تنها راه بک‌آپ گرفتن از والت آف ساتوشی است.
دانلود Wallet of Satoshi

بریز (Breez)

کیف پول بریز
کیف پول بریز متن‌باز و غیرامانی است و با رابط کاربری ساده‌ای که دارد گزینه مناسبی برای کاربران غیرحرفه‌ای و صاحبان کسب‌وکار به شمار می‌آيد. این کیف پول از طریق امکان ایجاد پین‌کُد، بک‌آپ گرفتن از طریق گوگل درایو و ارائه کلیدهای خصوصی در قالب عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای از ایمنی اطلاعات حساب کاربران اطمینان حاصل می‌کند.

نقاط قوت

یکی از مهم‌ترین محصولات بریز را می‌توان پایانه فروش کاربرپسند آن برای پرداخت‌های فروشگاهی دانست. این پایانه فروش، کار را برای صاحبان کسب‌وکاری راحت می‌کند که با فناوری آشنایی چندانی ندارند، اما قصد دارند از مزایای پرداخت بیت کوین بهره‌مند شوند. همچنین، با قابلیت Connect to Pay کیف پول بریز به‌راحتی می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌های معمول پیام‌رسان، لینک تراکنش خود را برای کاربر مربوطه ارسال کنید.
معرفی و بررسی بهترین کیف پول‌های لایتنینگ در سال ۲۰۲۱
علاوه بر این، بریز از معدود کیف پول‌هایی است که از پلتفرم «پادکستینگ» (Podcasting ۲.۰) پشتیبانی می‌کند. در این پلتفرم کاربر می‌تواند به پادکست‌ها به‌صورت رایگان گوش دهد و در صورت تمایل، به پادکست‌های مورد علاقه خود ساتوشی پرداخت کند. پلتفرم «پادکستینگ» تلاش دارد جهان پادکست را هرچه‌بیشتر به سمت غیرمتمرکزشدن پیش ببرد.
رابط کاربری کیف پول بریز
امکان کمک مالی مستقیم به پادکسترها در صفحه پادکست کیف پول بریز
تیم توسعه بریز روی فناوری‌های مختلفی کار می‌کند و هنوز تمام قابلیت‌های بریز به‌طور کامل ارائه نشده است؛ به‌عنوان مثال، کاربران این کیف پول می‌توانند در آینده بریزکارت (Breez Card) سفارش دهند که مانند یک کارت اعتباری فیزیکی عمل خواهد کرد. همچنین، این کیف پول قابلیت خرید مستقیم بیت کوین را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که این گزینه به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی در دسترس کاربران ایرانی نیست.

نقاط ضعف

اگرچه سیستم بک‌آپ گرفتن از کیف پول بریز با استفاده از فضای ذخیره ابری گوگل یا اپل کار را برای کاربران ساده‌تر می‌کند، اما به‌عقیده برخی کارشناسان، این امر خود می‌تواند ناقض حریم خصوصی افراد باشد. دانلود Breez

کیف پول مون (Muun)

کیف پول مون
ایده کیف پول غیرامانی و تک‌ارزیِ مون از سال ۲۰۱۳ شکل گرفت تا افراد بتوانند برای کاری که انجام می‌دهند، به‌صورت بین‌المللی و بدون مشکلات معمول در خصوص انتقال ارزهای فیات، به‌عنوان دستمزد بیت کوین دریافت کنند. ادغام شبکه لایتنینگ با سایر خدمات مون در راستای رسیدن به این هدف بود تا افراد در مورد انتخاب نوع انتقال درون‌زنجیره‌ای یا برون‌زنجیره‌ای بیت کوین دردسری نداشته باشند.

نقاط قوت

کیف پول مون پس از انتخاب پین‌کُد از طرف شما، به‌راحتی ایجاد می‌شود و فقط پس از ورود به کیف پول، از کاربر درخواست می‌کند کلیدهای خصوصی خود را دریافت کند. این کیف پول علاوه بر خدمات لایتنینگ به شما اجازه می‌دهد تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای روی لایه اصلی بیت کوین را نیز انجام دهید.
رابط کاربری کیف پول مون
دسترسی آسان به هر دو لایه اصلی و لایتنینگ بیت کوین
یکی از ویژگی‌های متمایز کیف پول مون، درجه بالای امنیت دارایی‌های کاربران از طریق سه گزینه‌ مختلفی است که برای بک‌آپ گرفتن در نظر گرفته است. شما می‌توانید از سه طریق ارائه ایمیل شخصی، ایجاد و یادداشت کردن یک عبارت بازیابی متشکل از ۸ کُد یا ایجاد یک کیت ویژه در قالب فایل PDF، از کیف پول خود بک‌آپ بگیرید. دو روش اول از طریق کیف پول مون دارایی‌های شما را بازیابی می‌کنند و مورد آخر که Emergency Kit نامیده می‌شود بدون استفاده از کیف پول مون می‌تواند دارایی‌های شما را بازیابی کند.
بک‌آپ در کیف پول مون
گزینه‌های متعدد بک‌آپ در کیف پول مون
شیوه نصب و رابط کاربری ساده این کیف پول را نیز می‌توان یکی از مزیت‌های آن خصوصاً برای تازه‌واردان به دنیای کریپتو دانست. همچنین، این کیف پول گزینه‌ای مجزا روی صفحه اصلی برای ارتباط با تیم پشتیبانی قرار داده است. تیم پشتیبانی کیف پول نیز بسیار قوی و سریع به مشکلات کاربران پاسخ می‌دهد. شایان ذکر است که این کیف پول از ریال ایران هم برای نمایش موجودی شما پشتیبانی می‌کند.

نقاط ضعف

این کیف پول درگاهی برای خرید بیت کوین به کاربر ارائه نمی‌کند. البته، از آنجا که اغلب کاربران ایرانی گزینه‌های بسیار کمی برای خرید از درگاه‌های پرداخت بین‌المللی دارند، به نظر نمی‌رسد این مسئله مشکل چندانی ایجاد کند. دانلود Muun
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *