اوایل سال آینده میلادی بیش از ۱۶۰ پروژه جدید در شبکه ترا راه‌اندازی خواهد شد

اوایل سال آینده میلادی بیش از ۱۶۰ پروژه جدید در شبکه ترا راه‌اندازی خواهد شد

همکاری با پروتکل‌های میان‌زنجیره‌ای و راه‌اندازی بیش از ۱۶۰ پروژه جدید در شبکه ترا (Terra)، باعث شده است تا کارشناسان آینده روشنی را برای این ارز دیجیتال متصور شوند و توسعه‌دهندگان آن انتظار دارند اکوسیستم ترا به زودی با استقبال گسترده‌ای مواجه شود.

به گزارش کریپتو اسلیت، تمرکز اصلی شرکت کره‌ای ترافورم لبز (Terraform Labs)، توسعه‌دهنده بلاک چین ترا و ارز دیجیتال آن یعنی لونا (LUNA)، همچنان بر گسترش فعالیت توسعه‌دهندگان این شبکه است.

در حالی که هنوز تأثیر اصلی به‌روزرسانی کلمبوس ۵ (Columbus ۵) بر شبکه ترا نمایان نشده است، قرار است پروتکل‌های میان‌زنجیره‌ای اینتر بلاک چین کامیونیکیشن (Inter-Blockchain Communication) یا همان «IBC» و ورم‌ هول (Wormhole) به زودی پشتیبانی از بلاک چین ترا را آغاز کنند.

۱۶۰ پروژه جدید در شبکه ترا

به‌روزرسانی کلمبوس ۵ در اواخر سپتامبر (شهریور) با موفقیت راه‌اندازی شد و به گفته توسعه‌دهندگان شبکه ترا، این اکوسیستم به زودی با استقبال گسترده‌ای مواجه خواهد شد.

دو کوان (Do Kwon)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت ترافورم لبز، در مصاحبه‌ای با سایت ایژیا مارکتز (AsiaMarkets) گفته است:

اکنون که کلمبوس ۵ راه‌اندازی شده بیش از ۶۰ پروژه در حال آماده‌سازی است که بین ۶ تا ۸ هفته دیگر راه‌اندازی خواهند شد. علاه‌ بر این، اخیراً بیش از ۱۰۰ برنامه برای انتهای سال ۲۰۲۱ یا ابتدای سال ۲۰۲۲ معرفی شده است.

کوان در این مصاحبه توضیح داد که به‌روزرسانی شبکه مسیرهای بی‌شماری را برای توسعه اکوسیستم ترا باز کرده است. به گفته کوان، این امر علاوه بر اینکه میزان استفاده از استیبل کوین ترا را افزایش می‌دهد، ارزش توکن بومی آن، یعنی لونا را هم زیاد می‌کند.

مدیرعامل ترافورم لبز ادامه داد:

پروژه‌های بیشتر باعث افزایش تنوع و تقاضا در شبکه ترا خواهد شد. علاوه بر این، میزان عرضه استیبل کوین آن را بیشتر می‌کند و ارزش لونا هم برای نگهدارندگان آن افزایش خواهد یافت.

استیبل کوین ترا چیست و چه آینده‌ای دارد؟

استیبل کوین شبکه ترا، یا همان «UST»، در حال حاضر در رتبه پنجم برترین ارزهای دیجیتال باثبات بازار قرار دارد. این استیبل کوینِ الگوریتمی از توکن اصلی شبکه ترا، یعنی لونا استفاده می‌کند و قیمت آن تقریباً با دلار آمریکا برابر است.

کوان می‌گوید:

اقدامات قانونی علیه متصدیان استیل کوین‌‌های متمرکز، مانند یو‌اس‌دی کوین (USDC) و تتر، نشان‌دهنده اهمیت وجود استیبل کوین‌های غیرمتمرکزی مانند UST است.

او در ادامه افزود:

از آنجایی که مدل‌های [پیاده‌سازی] استیبل‌های کوین امانی مقیاس‌پذیری خوبی ندارد و به‌عنوان یک عامل خطرآفرین در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) عمل می‌کنند، تصور می‌کنیم که در ماه‌ها و سال‌های آتی پذیرش استیبل کوین‌های غیرمتمرکز بیشتر شود.

تأثیر پروتکل‌های میان‌زنجیره‌ای

پروتکل میان‌زنجیره‌ای IBC شبکه ترا را به برنامه‌های غیرمتمرکز بی‌شمار فعال در اکوسیستم کازماس (Cosmos) متصل خواهد کرد و قرار است امکان جابجایی استیبل کوین UST بین این دو شبکه را هم فراهم کند.

IBC به شبکه‌های قدرتمند کمک می‌کند تا با یک‌دیگر ارتباط داشته باشند و به هم وصل شوند و در نتیجه انتقال توکن‌ بین شبکه کازماس و بلاک چین‌های دیگری که با این پروتکل سازگار هستند، راحت‌تر انجام می‌شود.

کوان با اشاره به نقش پل ارتباطی IBC بر کاهش سختی انتقال UST به شبکه‌های دیگر، گفت:

ورم‌ هول [هم مانند IBC] یک پل ارتباطی میان زنجیره‌ای است که به سولانا، اتریوم و بایننس اسمارت چین وصل می‌شود. این پل میان‌زنجیره‌ای باعث می‌شود کاربران بتوانند دارایی‌های مبتنی بر ترا خود مانند UST را به بزرگ‌ترین شبکه‌ها از نظر ارزش کل قفل‌شده منتقل کنند.

او با اشاره به ارزش بازار ۲.۷۴ میلیارد دلاری استیبل کوین ترا، ادامه داد:

انتظار داریم که در ادامه تقاضا برای UST در فضای میان‌زنجیره‌ای باعث افزایش عرضه آن شود و احتمالاً ارزش بازار آن تا انتهای سال به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *